Jdi na obsah Jdi na menu
 


Retinopatie a neuropatie z cukrovky a křeče svalů

CHOROBY OČÍ, příčina: vysoký tlak, cukrovka, dědičnost.

Co je to diabetická retinopatie a jaké jsou její příznaky a typy?

Nejčastější typ retinopatie souvisí s cukrovkou (diabetem). Diabetická retinopatie se obvykle vyskytuje u lidí s diabetem typu 1 a 2. To jsou obecně nejčastější typy, oba souvisejí s hladinou inzulínu v krvi a následně se zpracováním glukózy (cukru), což může vést k velmi závažným stavům. Cévy v sítnici na zadní straně oka postupně poškozuje vysoký obsah cukru v krvi. Diabetická retinopatie může být proliferující (rozrůstající se) nebo neproliferující (nerozrůstající se). Růstem se zde myslí tvorba abnormálních cév v sítnici.

Pacienti se mohou setkat s různými příznaky, mezi které patří rozmazané vidění a zmenšené zorné pole. K rizikovým faktorům, které mohou diabetickou retinopatii zhoršovat, patří kouření, vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak.

 

Retinopatie na pozadí

Pokud je retinopatie rozpoznána v raném stádiu a došlo zatím jen k drobnému poškození, hovoříme o retinopatii na pozadí. Na cévkách na zadní straně oka se objevují drobné výdutě (mikroaneurysmata), které mohou uvolňovat menší množství krve. To je sice u lidí s diabetem normální, nicméně oční lékař by měl váš stav pečlivě sledovat, aby věděl, zda se problém nezhoršuje. Pokud totiž není tento problém včas léčen, může se vyvinout v proliferující diabetickou retinopatii.

Sítnice je membrána, která pokrývá zadní stranu oka. Přijímá světlo a přenáší světelné signály do mozku. Po odeslání takové informace se signály mění na obrazy. Pokud ovšem člověk trpí cukrovkou a jeho krevní cévy jsou poškozené, nemůže už sítnice svou funkci plnit. Výsledkem je unikání krve nebo tekutiny do středu sítnice (Makuly), a to má za následek rozmazané nebo zhoršené vidění. Taková situace je velmi nebezpečná a může při ní dojít až ke ztrátě zraku.

Typy retinopatie

Proliferující retinopatie

  • U proliferující retinopatie dochází k tvorbě nových krevních cév (neovaskularizace) na vnitřním povrchu sítnice nebo ve sklivci (to je průhledný gel uvnitř oční bulvy). To způsobuje odchlipování sítnice nebo pronikání krve do dutiny oka. Dochází tak k přímému ohrožení zraku. Při tomto typu retinopatie vyrůstají z povrchu sítnice drobné krevní cévy.

Neproliferující diabetická retinopatie

  • Neproliferující diabetická retinopatie představuje rané stádium onemocnění, při kterém jsou příznaky jen mírné nebo prakticky žádné. U neproliferující diabetické retinopatie jsou cévy sítnice oslabené. Drobné výdutě v cévách (mikroaneurysmata) mohou do sítnice propouštět tekutinu. Toto propouštění pak může způsobovat otoky středu sítnice.

  • Toto onemocnění se nazývá pre-proliferující, protože se obvykle vyvine v proliferující retinopatii, kdy začne docházet k tvorbě nových cév.

Hypertenzní retinopatie

  • Vysoký krevní tlak může způsobovat problémy s cévami včetně zesilování drobných tepen, ucpání cév a krvácení. Se stoupajícím krevním tlakem může začít otékat optický nerv a způsobovat zhoršené vidění.

 

Příznaky retinopatie

Při retinopatii se můžete setkat s následujícími příznaky:

  •  rozmazané a zamlžené vidění;

  •  narušené vidění barev;

  •  zákalky (malé skvrnky) a šmouhy v zorném poli;

  •  bezbarvé a průhledné „nitě“ v zorném poli;

  •  neschopnost vidět jasně v noci;

  •  trvalá nebo částečná ztráta zraku.

 

Komplikace retinopatie

Zde je několik komplikací, se kterými se můžete setkat při diabetické retinopatii.

  • Odchlíplá sítnice: K této komplikaci může dojít, pokud zjizvená tkáň v oku odtáhne nebo odpojí sítnici směrem dozadu pryč od oka. Právě v důsledku toho se pak v zorném poli objevují zákalky a záblesky. Pokud se odchlípnutí neopraví chirurgickým zákrokem, může dojít ke ztrátě zraku.

  • Krvácení do sklivce: K tomu může dojít, pokud z krev z cév uniká do oční dutiny. Světlo pak toho nedopadá na sítnici a způsobuje částečnou ztrátu vidění. K dalším příznakům může patřit extrémní citlivost na světlo a zákalky v zorném poli.

 

Důležitost včasných a pravidelných kontrol zraku

Diabetická retinopatie může vzniknout, pokud se zvýší hladina krevního cukru a zůstane na vysoké úrovni. Toho si ovšem nemusíte všimnout až do doby, než zaregistrujete některý z výše popsaných příznaků. Je proto důležité chodit pravidelně na kontroly zraku, obzvláště tehdy, jestliže trpíte cukrovkou.

 

PIGMENTOVÁ RETINOPATIE

Co je pigmentová retinopatie?

Pigmentová retinopatie (latinsky Retinitis pigmentosa) zahrnuje vícero vzácných genetických onemocnění sítnice, které způsobují závažné problémy se zrakem. 


Čím je pigmentová retinopatie způsobena?

Retinitis pigmentosa je genetická nemoc, je tedy podmíněná dědičností. Nehraje zde tedy roli infekce, prostředí nebo třeba poranění očí. Je to vzácná porucha, která postihuje zhruba jednoho člověka ze čtyř tisíc, v České republice se týká přibližně dvou tisícovek lidí.
 
Sítnice je jako obrazovka v zadní části oka (viz článek Jak funguje naše oko. Je tvořena speciálními buňkami, které detekují světlo; tyčinky, které zpracovávají bílé světlo, a čípky, které se starají o zpracování barevného světla. Světlo, které přichází do oka, přeměňují ho na elektrické signály, kterým rozumí náš mozek. Část lidských genů je odpovědná za  tvorbu bílkovin, které tyto buňky potřebují ke svému fungování. Při pigmentové retinopatii tyto geny nefungují správně, takže tyčinky a čípky časem přestanou správně fungovat a nakonec zcela odumřou.


Příznaky pigmentové retinopatie

Někteří lidé s touto nemocí začnou příznaky pozorovat už v dětství, jiní je zaznamenají až ve věku třiceti let nebo později.
Zpočátku lidé obvykle vnímají, že je obtížnější vidět v šeru a ve tmě. Také mohou vnímat jako nepříjemné jasné světlo a mohou mít problémy s přizpůsobením zraku, když se úroveň světelnosti změní. Lidé s normálním zrakem se mohou přizpůsobit slabému světlu za 15 až 30 minut, lidem s touto nemocí to bude trvat výrazně déle. Častým jevem je, že lidé nevidí předměty na okrajích svého zorného pole, což způsobuje, že zakopávají či narážejí do věcí


Pigmentová retinopatie má tendenci se postupem času zhoršovat. Jak se zorné pole zužuje, může nastávat až tunelové vidění. To znamená, že najednou člověk vidí jen malou výseč, jako by se díval tunelem nebo tubusem. V pozdějším věku může být problém zřetelně vidět i tuto malou oblast, což výrazně ztíží rozpoznávání lidí nebo čtení.


Pigmentová retinopatie postupuje u různých lidí odlišně podle toho, které genové kombinace ji vyvolaly. 


Diagnostika pigmentové retinopatie

Pokud se domníváte, že byste mohli trpět pigmentovou retinopatii, měli byste si promluvit se svým očním lékařem. Vyšetří vaše oči a může vám poradit, jak s tímto onemocněním žít a jak se s ním co nejlépe vyrovnat. 


Během vyšetření se lékař podívá do oka a dobře si prohlédne zejména sítnici. Při pigmentové retinopatii budou pravděpodobně vidět na sítnici tmavé pruhy.


Oftalmolog může také udělat test zorného pole. V rámci něj se člověku zobrazí světelné body ve středu a po stranách. Pak se se stiskává tlačítko k označení bodů, které ještě vidět jsou a které už ne. Díky tomu lze přesně změřit šířku zorného pole.  
 

Související články

 

Jak lze retinopatii předcházet?

Pravidelné kontroly očí mohou pomoci rozpoznat rané známky tohoto onemocnění a udělat včas potřebné kroky k tomu, aby cukrovka nepoškodila i vaše oči.

Pokud u vás hrozí riziko rozvoje diabetické retinopatie, přečtěte si hlavní preventivní opatření:

  • Dodržujte pravidla pro diabetiky: Diabetes má vliv na tělo i mysl a jedinou prevencí diabetické retinopatie je dodržování pravidel pro diabetiky. K těm patří pravidelný pohyb v podobě alespoň 30 minut aerobní aktivity každý den. Na snížení hladiny krevního cukru skvěle fungují procházky nebo běhání.
  • Hlídejte si hladinu krevního cukru: Zvýšená hladina krevního cukru je jedním z faktorů přispívajících ke vzniku diabetické retinopatie, a proto se doporučuje mít vždy po ruce glukometr. Pravidelně si kontrolujte hladinu cukru v krvi a jezte vyváženou a zdravou stravu.
  • Zajděte si na vyšetření glykovaného hemoglobinu Pokud trpíte diabetem nebo prediabetem, můžete požádat svého lékaře buď o vyšetření glykovaného hemoglobinu, nebo vyšetření hemoglobinu A1C. Tato vyšetření se budou opakovat každé 2–3 měsíce a dozvíte se z nich, jak se hladina vaší glukózy vyvíjí.
  • Hlídejte si krevní tlak a cholesterol: Zdravá strava je hlavním faktorem pro udržení dobrého krevního tlaku a hladiny cholesterolu.

Jak léčit diabetickou retinopatii

Diabetickou retinopatii lze léčit laserovým nebo chirurgickým zákrokem, díky kterým se zastaví její zhoršování.

Ohniskový laserový zákrok

Při tomto zákroku se laserem spálí na cévách ta místa, z nichž uniká krev. Provádí se také zákrok nazývaný fotokolaguace neboli spojování tkáně laserem, aby se minimalizoval únik krve nebo tekutiny z oka. Po dobu 24 hodin po této proceduře se můžete potýkat se zamlženým viděním, později byste už ale měli vidět jasněji.

Rozptýlený laserový zákrok

Jak naznačuje název, cílí se během tohoto zákroku na různá místa na sítnici (mimo žlutou skvrnu). Zákrok se provádí dvakrát až třikrát. Po zásahu laserem se krevní cévy smrští a sníží se pravděpodobnost unikání krve nebo tekutiny v oku.

Chirurgická léčba retinopatie: vitrektomie

Při tomto zákroku se odstraní část tkáně sklivce (čirého gelu uvnitř oční bulvy). Oční lékař pak na oční bulvu přiloží zakalený gel obsahující čistou tekutinu nebo plyn. Oko gel absorbuje a vytvoří si novou sklivcovou tkáň, která nahradí tu odstraněnou.

Výhodou této procedury je to, že pokud je ve tkáni sklivce krev, dojde k jejímu odstranění. To sítnici posílí a umožní jejím zregenerovaným cévám opět absorbovat světlo a zjasnit vaše vidění.

Tato procedura se provádí pod lokální nebo celkovou anestezií a může trvat i několik týdnů, než zase budete vidět jasně. Po zákroku musíte mít oko zakryté až do doby, než znovu nabude sílu.

Pravidelné kontroly očí mohou pomoci rozpoznat rané známky diabetické retinopatie a udělat včas potřebné kroky k tomu, aby diabetes nepoškodil i vaše oči

 

Svalová křeč

Popis onemocnění

Jedná se o bolest spojenou s mimovolnými svalovými stahy. Křečí může být postižen jeden sval, ale také celá svalová skupina. Svalové křeče jsou častým a obtížným problémem zejména u pacientů s bolestmi v oblasti páteře (verterobrogenní obtíže) a často se vyskytují i u pacientů s poruchami krevního oběhu, především na dolních končetinách. Křeč může být vyvolána různými faktory.

 

Křeče vznikají jako následek déletrvajícího horka, minerální disbalance nebo jako důsledek nadměrné fyzické zátěže. Samostatnou kapitolou jsou křeče vznikající jako důsledek vysazení některých návykových látek a léků (např. barbituráty), patří sem i případy po vysazení alkoholu u závislých alkoholiků.

Jak se onemocnění projevuje

Křeč se projevuje déletrvajícím stahem svalu nebo skupiny svalů se současným bolestivým pocitem. Bolest může být hodně intenzívní. Silné a abnormální křeče mohou vést až k bezvědomí (konvulze). Tyto případy jsou však prakticky vždy důsledkem jiné závažné poruchy.

Diagnóza onemocnění

Křeče jsou natolik jednoznačným onemocněním, že není nutná zvláštní diagnostika. Pouze v případech hledání jejich příčiny se obvykle pozornost zaměřuje na stanovení hořčíku, protože minerální disbalance tohoto prvku bývá nejčastější příčinou. Souvislost se posuzuje s ohledem na onemocnění páteře, žaludku, diabetes a poruchy krevního oběhu. Specifickým problémem jsou menstruační a těhotenské křeče.

Křeče z horka jsou obvykle způsobeny ztrátou vody a elektrolytů v důsledku nadměrného pocení. Po intenzívním a usilovném cvičení nebo po zvýšené fyzické námaze se naopak v noci nebo ráno po procitnutí mohou objevit křeče v lýtku nebo na chodidle. Menstruační křeče jsou důsledkem zvýšené produkce prostaglandinů v těle ženy. Žaludeční křeče bývají obvykle vyvolány přejídáním, konzumací zkaženého jídla (bakteriální jedy) nebo konzumací například jedovatých hub, ale mohou vzniknout i jako důsledek alergické reakce na určitou složku jídla (například metabolická nesnášenlivost lepku).

Křeče, které přetrvávají i po zavedení určitých nápravných opatření, vyžadují provedení vylučovací diagnostiky specializovaným lékařem.

Možné způsoby léčby

Medikamentózní léčba spočívá v podávání myorelaxantů, což jsou látky uvolňující svalový stah. Mají však určité nežádoucí účinky, jako jsou závratě, útlum, snižují také sebekontrolu. Ve většině případů ve spojení s alkoholem nastávají stavy silného opojení (významně zesilují účinek alkoholu i při relativně nízkých dávkách).

Úlevu při křečích svalů dolních končetin může vyřešit obohacení stravy hořčíkem (v některých speciálních případech i vápníkem), bandážování končetiny a podáváním chininu na noc (zdrojem chininu nemusí být jen léky, ale chinin je obsažen také v některých tonicových nápojích). Suplementace hořčíkem vyžaduje podání rychle vstřebatelné formy, jako nejvhodnější se osvědčil laktát hořečnatý (magnesium lactate). Obvykle stačí podat 2x 100 mg hořčíku první den s odstupem asi 3 až 6 hodin a pokračovat dávkováním 1x 100 mg denně nejlépe po hlavním jídle (uvedené dávky se vztahují pro případ laktátu hořečnatého).

02-0252 prokardin

Z doplňků stravy dostupných na českém trhu se velice dobrých výsledků dosahuje například při užívání Prokardinu. Jedná se sice o přípravek primárně určený pro posílení činnosti svalů (zejména srdce), ale obsahuje hodně hořčíku a tím se dá vysvětlit i jeho vysoký účinek proti svalovým křečím. Zřejmě se na jeho účinnosti příznivě projevují i další obsažené účinné látky.

 

 

Svalovou křeč zažil skoro každý – jde o bolestivé, mimovolní stažení jednoho nebo více svalů, jehož následkem je často nutnost přerušení fyzické činnosti, česky řečeno, musíte zastavit. Křeč provází přetrvávající bolest, omezení běžné funkce svalu či dokonce příznaky jeho poškození. Bolest známe všichni, ale co je hlavní příčinou křečí? Klasické „babské“ léčebné postupy znáte – banány, solné tablety, iontové nápoje. Jak se ale na prevenci a léčbu dívá moderní přísná věda? Vědci se začali zabývat tajemstvím stejně starým jako je sám pohyb. První písemné zmínky o svalových křečích sahají nejméně sto let do historie. Teorií je celá řada, ale jedno je jisté – svaly se “nezakřečují” jenom tak.

Obvykle to funguje tak, že když se rozhodnete pohnout, mozek vyšle signál nervovým buňkám míchy, které zajišťují spojení se svaly. Stimulované svaly se stáhnou a tradá. Když se zastaví nervová stimulace, skončí i svalová kontrakce. Toto zjednodušené vysvětlení vynechává mnohé podrobnosti, mj. skutečnost, že při stažení dostává mícha zpět od svalstva a příslušných šlach komplexní informace, které centrální nervová soustava potřebuje – pozice kloubu, délka svalu, napětí šlach, teplota svalu i okolní chemické prostředí. Tělo je jako složitý tištěný obvod, který se neustále přizpůsobuje novým vstupům.

Když pracuje neuromuskulární systém (nervy a svalstvo) koordinovaně, může pohyb trvat celé hodiny a tělo je prostě k nezastavení. Když ale systém naruší POKLES hladiny krevního CUKRU, vyčerpání svalového glykogenu, DEHYDRATACE, dlouhodobější poškození svalstva, vysoká tělesná teplota, výrazná ZTRÁTA SOLÍ, akumulace metabolitů (tedy produktů metabolismu) či OMEZENÝ PRŮTOK KRVE SVALSTVEM, nastupuje únava – velmi rychle nebo pozvolna. Vše je způsobeno ztrátou stability neuromuskulární soustavy. Vědecké práce na vyhodnocení příčin neustále probíhají – objevují se ve studiích významných vědců, například neurologa Roda MacKinnona, který je dokonce laureátem Nobelovy ceny. Objevují se nové a nové poznatky, které by mohly konečně otázku křečí vyřešit. Prvním poznatkem je, že křeč si sami o své vůli nezpůsobíte. Obvykle ani nemá žádnou spojitost s úrovní trénovanosti. Postupem času vědci dospěli k překvapivému závěru – problém není svalového, ale NERVOVÉHO PŮVODU.

Buňky kosterního svalstva jsou na rozdíl od buněk srdečního svalu či hladkého svalstva v cévách a střevech řízeny vůlí. Chcete stáhnout sval a on se stáhne.

Jedna křeč vám může zhatit hodiny tréninku, zvláště když přijde v nevhodném okamžiku a vy nedokončíte závod nebo trénink. Bez ohledu na faktory, které ji vyvolaly, způsobují křeč příliš „nabuzené“ nervy, přesněji alfa motoneurony, což jsou nervové buňky propojující míchu a vlákna kosterního svalstva. Motoneuron a k němu napojené svalové buňky přestanou řádně fungovat a váš motor má poruchu. V laboratoři se dá svalová křeč vyvolat elektrickou stimulací motoneuronů – což názorně ukazuje, že svaly jsou otroky nervové soustavy.

V posledních letech se objevilo množství důležitých poznatků, které podporují teorii, křeči je možné zabránit „uklidněním“ příliš „nabuzených“ nervů. Výzkum ukázal, že citlivým jedincům stačí k vyvolání křeči slabší elektrostimulace, což by naznačovalo, že jejich neuromuskulární soustava má ke křečím určitou dispozici. Tento poznatek vysvětluje, proč některé sportovce tyto obtíže pronásledují neustále, zatímco jiní se s křečí nikdy nesetkali a nesetkají.

Křeče se v minulosti „léčily“ vším možným, včetně hořčice či láku od okurek. Vědcům bylo podezřelé, že by okurkový lák mohl opravdu od křečí pomáhat, ale laboratorní zkoušky tento efekt prokázaly, minimálně při elektricky stimulovaných křečích malých svalových skupin na chodidle. Na základě toho vědci dospěli k závěru, že kyselý lák pravděpodobně aktivuje senzorická vlákna v ústech a hrdle, která vyšlou signál nervové soustavě a nastane uklidnění „přebuzeních“ motoneuronů a křeč povolí nebo poleví.

Toto propojení úst, míchy a svalů není tak nereálné, jak se může zdát. Všichni víme, jak například organismus reaguje na ledové nápoje, kyselé tekutiny a pálivé koření. V důsledku rychlého vypití ledového nápoje může nastat tzv. „zmrazení mozku“, protože dojde k prudkému ochlazení ganglion sphenopalatinum, což jsou nervy přiléhající k patru. A právě proto mají přotikřečové účinky také ostré látky, protože například capsaicin obsažený v pálivých papričkách aktivuje specifické membránové kanály v senzorických nervech, tzv. TRP kanály, které se nacházejí v oblasti úst, hrdla a jícnu a nepřímo inhibují („uklidňují) nepřiměřeně excitované, tj. „přebuzené“ alfa motoneurony. 

MacKinnon se sám zabývá vytrvalostními sporty a jezdí na mořském kajaku a problematikou se začal zabývat poté, co ho bolestivé křeče přepadly na otevřeném moři. Došlo mu, že kromě toho, že jsou křeče dost nepříjemné, mohou nastat situace, kdy jde o život. MacKinnon dostal v roce 2003 Nobelovu cenu za chemii za výzkum v oblasti funkce kanálů v buněčných membránách a přesunu iontů (např. draslíku) z jedné strany membrány na druhou. Došel k závěru, že správnou kombinací přírodních látek, které aktivují ony TRP kanály, by bylo možné zklidnit příliš horlivé alfa motoneurony, které jsou bezprostředním důvodem vzniku křečí.

MacKinnon se rozhodl tuto hypotézu ověřit v laboratoři a v terénu. Účastníkům výzkumu preventivně podával „ostrý“ nápoj přesně definovaného složení a ukázalo se, že jeho pomocí lze frekvenci výskytu a délku trvání křečí omezit.

Podobné výzkumy jsou velice zajímavé, protože velká většina sportovců a trenérů žije v tom, že křečím lze předejít pomocí iontových nápojů, pitného režimu a trénovaností. Ty mají samozřejmě obrovský vliv na samotný výkon, ale nelze je podle všeho považovat za „lék na křeče“. Teď už tedy jenom čekáme, až se dozvíme, jak tyto poznatky můžeme praktikovat a jaký ostrý „huhu“ koktejl si musíme před výkonem namíchat

Připraveno ze zahraničních materiálů: TrainingPeaks

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář