Č.97 MARNÝ VĚČNÝ BOJ PROTI BOHU, BŮH VÍTĚZÍ !
PÝCHA STÁLE OVLÁDÁ LIDSTVO. JIŽ V BIBLI JE PSÁNO:
ŽALM 2,1-12: Proč se pohané bouří, proč národy strojí marné plány? Pozdvihují se pozemští králové a vladaři se spolu umlouvají proti Hospodinu a jeho Pomazanému. „Rozlámejme jejich okovy a odhoďme jejich pouta!“ SMĚJE SE TEN, KTERÝ NA NEBESÍCH TRŮNÍ, jsou Pánu k smíchu. Potom k nim rozhorlen mluví, děsí je svým hněvem.
„Já jsem přece USTANOVIL SVÉHO KRÁLE na Siónu, na své svaté hoře!“ Vyhlásím Hospodinovo rozhodnutí, Pán mi řekl: „Ty jsi můj syn, já jsem tě dnes zplodil. Požádej mě, a dám ti v majetek národy, do vlastnictví končiny země. Můžeš je roztlouci železným prutem, jako hliněnou nádobu je můžeš rozbít!“
Nuže, králové, pochopte! Dejte si říci, vladaři země! V bázni se podrobte Hospodinu, s chvěním ho poslouchejte, aby se nerozhněval k vaší zhoubě, protože jeho hněv se roznítí rychle. Blaze všem, kdo se k němu uchylují!
PEKLO NEMŮŽE NIKDY VYHRÁT
Pád andělů je označení pro vzepření některých andělů proti Bohu v čele s postavou nazývanou satan nebo ďábel. K tomuto výkladu dochází až v pozdní antice, tedy ve 4. a 5. století n. l. O pádu se mluví např. v Druhém listě Petrově: „Vždyť Bůh neušetřil ani anděly, kteří zhřešili, ale svrhl je do temné propasti podsvětí a dal je střežit, aby byli postaveni před soud.“ Nebo v listě Judově: „Také anděly, kteří si nezachovali své vznešené postavení, ale opustili určené místo, drží ve věčných poutech v temnotě pro veliký den soudu."
A Lásce zase bylo smutno a tak si vymyslela vesmír, Slunce, Měsíc, hvězdy, zemi, vodstvo na zemi, ptáky, ryby, zvířata a nakonec svého miláčka - člověka. A protože Láska věděla, co to je samota, vymyslela a stvořila člověku družku, aby nebyl sám, mohli se milovat a množit se. Láska jim stvořila překrásnou zahradu - RÁJ...
NOVÝ DUCHOVNÍ ŽIVOT A JISTÁ NADĚJE NA SLÁVU V NEBI.
Římanům 8,1-11: Pro ty, kdo jsou spojeni s Kristem Ježíšem, není tedy nyní žádné odsouzení, vždyť zákon Ducha, který dává život v Kristu Ježíši, osvobodil tě od zákona hříchu a smrti. Neboť na co Zákon nestačil, protože byl bezmocný kvůli tělu, (to vykonal Bůh): poslal svého Syna, aby hřích zničil; a on vzal na sebe tělo, jako mají hříšní lidé, (Bůh) pak na jeho těle hřích odsoudil k zničení. Tak se na nás mělo splnit všecko, co Zákon předpisuje, protože nežijeme podle těla, ale podle Ducha. Ti, kdo žijí, jak chce tělo, usilují jen o věci tělesné; kdo však žijí, jak chce Duch, o věci duchovní. Snahy lidí tělesných vedou ke smrti, snahy lidí duchovních k životu a pokoji. Proto snahy lidí tělesných stojí v nepřátelství s Bohem, neboť nejsou podřízeny Božímu zákonu, ba ani být nemohou. Ti, kdo žijí svému tělu, nemohou se líbit Bohu. Ale vy žijete ne podle těla, nýbrž podle Ducha, jestliže skutečně ve vás přebývá Duch Boží. Kdo totiž nemá Kristova Ducha, ten není jeho. Je-li však ve vás Kristus, tělo je podrobeno smrti kvůli hříchu, ale duch je (plný) života, protože je ospravedlněn. A když sídlí ve vás Duch toho, který z mrtvých vzkřísil Ježíše, pak ten, který z mrtvých vzkřísil Krista Ježíše, probudí k životu i vaše smrtelná těla svým Duchem, který sídlí ve vás.
"CHCI PŘIJÍT DO NEBE !"
P. Karel Wallner OCist.
Autor je děkanem teologické fakulty v Heiligenkreutzu u Vídně
Neztrácet ze zřetele nejvlastnější cíl našeho života. Kdo staví do popředí dnešní požitkářství, nechce myslet na konec. I křesťané jsou dnes
ohrožováni tím, že se příliš podomácku zařizují na tomto světě.
Křesťanství je eschatologické náboženství, to znamená zaměřené na „poslední věci“ (řecky eschaton), což znamená věčnost u Boha. Křesťanství je zaměřením života na poslední budoucnost, kterou nám Bůh chce připravit („eschatologické náboženství“).
Druhá prosba modlitby Otče náš je ústřední prosbou: Přijď království tvé! To je také poslední slovo Nového zákona: Maranatha! Přijď brzy, Pane Ježíši! Ale
nemodlili bychom se dnes raději: „Pane Ježíši, zůstaň daleko!“ „Nechej nás na zemi žít co nejdéle!“ a „Neobtěžuj nás myšlenkou, že musíme zemřít!“
Moje diagnóza zní: I jako křesťané jsme v nebezpečí, že se na zemi cítíme příliš zabydleni jako doma. Žijeme tak, že je nám věčnost u Boha lhostejná. Na smrt nemyslíme rádi, když se někomu dobře daří, když mu nic nechybí, když se někdo útulně zařídí v tomto pozemském životě.
Z antiky pochází známé rčení: „Carpe diem!“ „Urvi si okamžik“, užívej si přítomnosti jako něžné vůně květiny. Za tímto rčením stojí současně pojetí: „Užívej si dnes, protože zítra bys mohl být také mrtvý...“ Pověstný je řecký myslitel Epiku-
ros (341–270 př. Kr), který vidí jediný smysl života v rozkoši (řecky hedoné), proto se tomuto zahledění do užívání života říká „hedonismus“.
Pro sytého člověka je myšlenka na budoucnost nepříjemná. Nasycený to vidí přímo jako ohrožení pro přítomnou rozkoš, když by měl myslet na budoucnost! Proč bychom se neměli ponořit do přítomného okamžiku a měli myslet na to, co je neodvratné? Budoucnost může přinést také nemoc, utrpení nebo smrt. A především: jen nemyslet na smrt. A tak tomu je i u nás křesťanů!
Náš přítomný stav se vyznačuje nasyceností, jsou v něm nadmíru uspokojeny všechny naše potřeby. Myslím, že jsme příliš nasycení „zemí“, a proto nám uniká velká dynamika a podstata křesťanství: TOUHA PO NÁDHERNÉ BUDOUCNOSTI U BOHA, KTEROU NÁM OTEVŘEL KRISTUS SVÝM ZMRTVÝCHVSTÁNÍM. Když se blíže zamyslíme nad prvními slovy, jimiž Ježíš začal své hlásání – Obraťte se, přiblížilo se k vám Boží království, tak nás přímo děsí, jak malým se stal dnes horizont našeho církevního hlásání!
Jestliže se vytratí eschatologická naděje na věčnost, pak se Církev redukuje na instituci pro „zprostředkování hodnot“ a „světovou morální instanci“ nebo na
„sdružení pro zvládání přítomnosti“. To jsou sice věci dobré a psychologicky užitečné, ale je to příliš málo.
Přirozeně, že myšlenka na smrt je i pro křesťana znepokojující. I když jsme věřící a každé ráno den co den dodržujeme věrnost Bohu, prastarý lidský strach ze smrti se z nás nevytratí. Už proto ne, že i SÁM BŮH CHTĚL TUTO SMRTELNOU ÚZKOST NA KŘÍŽI ZAKUSIT. Sv. Pavel píše v listě Římanům: Naše spása je předmětem naděje. Je-li však předmět naděje vidět, už to není naděje (8,24).
A patří k podstatě naděje, že náš život je závratný tanec na provaze nad propastí nesmyslnosti: Máme-li naději v Krista jen v tomto životě, pak jsme nejubožejší ze všech lidí (1 Kor 15,19). To platí ostatně zvláště pro osoby Bohu zasvěcené, tedy pro ty, kteří kvůli Pánu opustili dům nebo ženu, bratry, rodiče nebo děti (Lk 18,28).
Zemřít musíme všichni. Křesťanská víra od nás požaduje orientaci na smrt. Ne, chyba. Orientaci na to, co nás čeká po smrti, na věčný život. Náš časný život je příprava na život skrze smrt. O nás dnešních křesťanech by však apoštol Pavel řekl:
Mají zájem jenom o věci pozemské (Flp 3,19). Jestliže nyní Církev více naléhá, jak nyní tvrdíme, pak se nesmíme divit, když JIŽ CELÁ DESETILETÍ JE TU JEN NECHUTNÉ TAKTIZOVÁNÍ, SMLOUVÁNÍ A ŠACHOVÁNÍ, JAK TO UDĚLAT, ABYCHOM NEMUSELI RADIKÁLNOST EVANGELIA BRÁT TAK VÁŽNĚ.
Jestliže není žádné nové nebe a nová země, pak se musíme prostě nějak levně zařídit zde na staré zemi. Křesťanství je eschatologické náboženství, a jestliže ztratíme ze zřetele poslední věci, nezasloužíme si, abychom nosili jeho jméno: Hledejte nejprve boží království, a všechno ostatní vám bude přidáno (Mk 6,33; Lk 12,31). My křesťané jsme zeslábli. Snad proto, že už nemáme žádnou naději na věčnost. Není to právě orientace na nádhernou budoucnost, která dává sílu k překonávání strašné přítomnosti? Nebyla to naděje na nebe, co posilovalo mučedníky, aby obětovali svůj život z lásky?
Když 150 let před Kristem řecko-pohanský král Antiochus Apiphanes IV. nutil Židy, aby jedli vepřové maso, čteme již ve Starém zákoně, že sedm bratrů se svou matkou raději podstoupili smrt, než aby zradili Boha: Raději zemřít než zhřešit, zní jejich heslo. A jejich jistota a pevnost prýští z jejich naděje: Bůh nám dal naději, že nás opět probudí (2 Mak 7,1–42).
Takové charaktery mohou mít pouze lidé, kteří doufají ve věčnost. Vladimíre Iljiči Lenine, neměls pravdu, když jsi naši naději na nebe nazval „opiem lidstva“.
Když my křesťané věříme v život po smrti, v nádheru a slávu nebe, pak nás to nezklame. Naopak, naděje v život na onom světě nás činí odpovědnými a citlivými k přítomnosti. Křesťan, který věří ve věčnost, není opiem omámená ovce, ani stoický trpitel: naopak, jen se odvážně a pevně díváme falši, zlu, laciným nabídkám a protivenstvím do očí: s námi nemáte nic společného. Víra ve zmrtvýchvstání nás zavazuje podílet se na Boží revoluci proti temným mocnostem. Naše vítězství totiž – a v tom odporujeme pravicovým i levicovým utopiím, které přinesly na svět tolik nevýslovného utrpení – není v tomto životě, nýbrž na věčnosti u Boha.
Svatý Klement Maria Hofbauer, kterému vděčíme za duchovní probuzení Vídně na počátku 19. století, měl být josefínskými státními úřady vykázán. Nespravedlivý soud, který ovládali osvícení liberálové, vyhlásil rozsudek. Ale chudě oděný redemptorista zůstal klidně stát a ani se nehnul. „Ještě něco?“ zeptal se ho jeho odpůrce. Klement Maria Hofbauer odpověděl: „Ano, bude ještě něco: Soud!“
„Ano, ještě bude něco!“ Pohled na to nejvlastnější, k čemu nás osvobozuje Bůh, nám dává sílu: každému osobně, i Církvi jako takové. Svatý Jan Bosko říkal svým žákům: „Jen odvahu. Kousek nebe spraví všechno!“ Odvaha, to je to, co dnes potřebujeme, abychom vůbec mohli být křesťany. Nebo, abychom se ještě jednou odvolali na sv. Pavla: Nebojte se, utrpení toho času nejsou ničím proti budoucí slávě, která se zjeví na nás (Řím 8,18).
Ve školce jsem měl to štětí, že jsem měl dobré duchovní sestry.Ty nám nejen vyprávěly mnoho biblických příběhů, ale naučily nás také některým modlitbám a říkankám. Jedna z nich se mi ještě dnes jeví obzvláště cenná. „Pevně jsem si předsevzal, že chci přijít do nebe. Ať to stojí, co to stojí, pro nebe to není mnoho!“
Při rostoucí nevědomosti je snad třeba ještě dodat to, že pod „nebem“ si nepředstavujeme něco nad mraky, nýbrž společenství s věčným, zatím neviditelným svatým Bohem. Nebe není pro nás nějaká úsměvná fantazie, nýbrž oblažující skutečnost. Na nebe se mohu skutečně těšit. Pavel je popisuje jako stav, kdy žádné oko nevidělo, ucho neslyšelo ani na lidskou mysl nevstoupilo, co velký Bůh připravil těm, kteří ho milují (1 Kor 2,9).
(Z Vision 2000 – 1/2007, Světlo 7/2007 přeložil -lš-)
65. Poselství Ježíše z 21.června 2016
Nástroj: Mária Júlianna (Maďarsko)
ROZHODNUTÍ JE VE VAŠICH RUKOU
Moje drahé děti, žijte jeden s druhým vždy v míru a lásce! Modlete se za to, abyste to dokázali, protože beze Mne nemůžete nic učinit. Moje drahé děti, pokoj a láska, které ze Mne pramení, léčí duši i tělo. Z těchto dvou pramenů prýští třetí největší lék – radost. Radost dává smysl životu, veselí je lékem pro duši a tělo. SNAŽTE SE ŽÍT VESELE A NIKDY NEDOVOLTE, ABY VÁM SATAN UKRADL VESELÍ Z VAŠEHO SRDCE. Podle toho poznáte, jste-li napadeni pokušením, VESELÍ SE OKAMŽITĚ ZTRATÍ. Místo něho nastoupí smutek, nepokoj, podrážděnost. Tím se ale nezabývejte. Zcela se svěřte Mně. Největším políčkem pro ďábla je, když Mě okamžitě, jako malé dítě zavoláte, tiše se Mi svěříte a z celého srdce poprosíte: Otče můj, ať se stane tvá vůle. SATAN jenž byl neposlušný, a proto byl svržen z nebe, NESNÁŠÍ POSLUŠNOST A POKORU neboť BYL NEPOSLUŠNÝ KVŮLI SVÉ PÝŠE. VY ale NÁSLEDUJTE MŮJ PŘÍKLAD A PŘÍKLAD mého největšího následovníka, MÉ SVATÉ MATKY. ŽILI JSME V ÚPLNÉ POSLUŠNOSTI K OTCI A V NEJHLUBŠÍ POKOŘE PŘED LIDMI, kteří nás oba tak hluboce zhanobili a ponížili, že žádný člověk nebyl takto ponížen víc než Já na kříži a má Matka pod křížem.
Moje děti, oblečte si na sebe svatou lhostejnost, jako to činili svatí před vámi, mimo jiných i SVATÝ JAN VIANNEY (farář Arský). Když jednoho dne vybral ze své poštovní schránky dopisy, tak polovina z nich byla obsahem hanobící, káravá a druhá polovina zase velebila svatost jeho života a jeho povolání. Potom, co je přečetl, odložil je a jen řekl: "PANE JEŽÍŠI, JSEM JENOM TO, CO JSEM PŘED TEBOU - PRACH, POPEL, NIC, neboť BEZ TEBE NEJSEM NIC!"
Netrápil se kvůli výtkám a neradoval se z pochval, ale v hluboké pokoře se sklonil k mým nohám a prosil Mě, aby vždy rozpoznal mou vůli a chtěl Mě jen vroucně milovat a přijmout vše z mé ruky. Za zlo Mi děkoval stejně jako za dobro a říkával, že JEDINĚ BŮH VÍ, CO JE DOBRÉ PRO JEHO SPÁSU.
Učte se od toho mého svatého kněze, jenž svou vytrvalou modlitbou ke Mně přitáhl obrovské množství duší. Ne k sobě, ale ke Mně, neboť ve vědomí své nicoty Mě dal věřícím a ve své hluboké pokoře Mě vždy oslavoval a velebil. Když kázal, mnohokrát zmlkl jeho hlas. Jeho slzy dojetí tekly potom, co ukázal na tabernákl a jen řekl: "On je zde". TO JE NEJKRÁSNĚJŠÍ SVATÉ KÁZÁNÍ, abyste SI VY, I VŠICHNI, UVĚDOMILI, ŽE JÁ JSEM MEZI VÁMI, JÁ JSEM PŘÍTOMNÝ, JÁ JSEM BŮH, kterého nemůžete pochopit. Ale stal jsem se člověkem, abych trpěl a zemřel, neboť jsem vzal na sebe všechny vaše hříchy, abych vás spasil.
VY, MOJI KNĚŽÍ, VŽDY HLÁSEJTE MOJI PŘÍTOMNOST VE SVÁTOSTI OLTÁŘNÍ A V SLOVU, NEBOŤ JÁ JSEM BOŽÍ SLOVO. Jsem ten, kdo přinesl na zem učení mého Otce, ale hlavně vyzařujte a žijte lásku! Neboť u prvých dvou je třeba věřit, ale když Mě milujete, u toho to není třeba a lidé zakusí, že skrze vás chodím mezi nimi. Pěkné slovo, úsměv, povzbuzení zapálí blikající lampičku, narovná zlomenou třtinu, posilní víru a může bytost zformovat do svatosti.
MOJI KNĚŽÍ, synové moji, mé děti, DO VAŠICH RUKOU JSEM DAL SPÁSU VAŠICH VĚŘÍCÍCH. Je na vás, aby ke Mně vzplanuli ještě větší láskou, anebo, způsobíte-li jim zklamání, se ode Mne odvrátili. DÁVEJTE JIM DOBRÝ PŘÍKLAD, ŽIJTE VE SVATOSTI ŽIVOTA, neboť příklady táhnou. Když uvidí vaši svatost, budete mít podíl v mnohé úctě a následování. Budou i takoví, kteří se vám budou smát, ale těmi se nezabývejte.
Moji kněžští synové, BUĎTE VŽDY POKORNÍ, POSLUŠNÍ A NÁSLEDUJTE MĚ AŽ NA KONEC KŘÍŽOVÉ CESTY, neboť životní cesta svatých je následováním Krista, sebezapřením a nesením kříže. Milujte Mě vroucí láskou, toho, který zemřel za vaše hříchy, aby spasil duše. Osobně jsem to všechno učinil pro vás. Takto pohlížejte na Mne, na kříž, na mé umírající tělo, krvácející za vás, na mé probodnuté srdce! Takto ROZJÍMEJTE NAD MÝM UTRPENÍM. Čiňte to často, podle možností každý den, a můžete-li, i vícekrát. Máte-li jen okamžik času, který vám budu vždy dávat, DOVOLTE VZLÉTNOUT SVÉ DUŠI KE MNĚ a řekněte Mi: "Můj Ježíši, miluji Tě, děkuji Ti za všechno, co jsi pro mě učinil." Skloňte svou hlavu na mé srdce, PONOŘTE SE DO NEKONEČNĚ MILUJÍCÍHO OCEÁNU MÉHO SRDCE a okuste moji S NIČÍM NESROVNATELNOU SLADKOU LÁSKU. DÁM JI VŠEM, KTEŘÍ MĚ
/V
UPŘÍMNĚ A ČISTĚ MILUJÍ, LNOU KE MNĚ, DODRŽUJÍ MÉ ZÁKONY A JSOU MĚ POSLUŠNÍ. Nikdy se neptají "Proč"? Zastihne-li je zklamání, nebo když je těžké plnit mou vůli, spolu se Mnou se modlí moji modlitbu, která zazněla v Getsemanské zahradě: "OTČE MŮJ, AŤ TO NENÍ, JAK CHCI JÁ, ALE JAK TY CHCEŠ!"
Tuto poslušnost si vyprošuji u vás, moji kněžští synové, a u všech, kteří Mě chtějí následovat. Jejím prostřednictvím se dostanete ke svatosti života. Prosím o tu neochvějnou víru, k níž dala příklad moje svatá Matka. Když jsem zemřel, a mé ochablé tělo bylo položeno do jejího klína, věřila neochvějně, že třetí den vstanu z mrtvých. Věřila, neboť věřila mým slovům, která jsem jí řekl, a učinil slib, věřila archandělu Gabrielovi, jenž jí přinesl poselství, že její dítě bude počato Duchem Svatým a jeho království nebude nikdy konec.
Děti moje, vy všichni, kteří žijete ve vylití Ducha Svatého, neboť Duch Svatý se už 2000 let neustále vylévá a kde Ho prosí, kde Ho volají, tam je činný, snáší dolů božské milosti a modlí se za vás nevyslovitelnými slovy. Jedině On zná vůli Boha vztahující se na vás a jeho věčný, svatý plán a pomůže vám, abyste jej naplnili.
Moje děti, obraťte se ještě dnes, neboť nevíte, zda vám zítřek bude ještě k dispozici, nebo ne.
Přijměte moje posilující požehnání nekonečnou láskou mého srdce ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého.
Váš Ježíš
DEJ MI SVOU RADOST!
Profesionálně jsem často konfrontována s lidmi, kteří jsou něčím zatíženi, a výsledkem je, že něco z té tíže přejde na mne. Stává se, že jsem z toho velice unavena. Velmi snadno se dostavuje nedostatek radosti, jakási vnitřní temnota. V takové situaci mi velice pomohla slova Ježíše Krista na rozloučenou, jak je zaznamenal sv. Jan. Zvláště silně na mě působí slova, která Ježíš řekl, ačkoliv věděl, že za několik hodin bude zatčen, a přece několikrát mluví o radosti: To jsem vám řekl, abyste měli radost a aby vaše radost byla úplná (Jan 15,11).
Postupem času jsem si uvědomila: Ježíš hoří touhou, aby nám mohl darovat svou radost. A proto je velmi vhodné ho o tuto radost prosit. Když ho o ni prosíme, otevíráme své nitro a Ježíšova radost může do nás vstoupit. Proto kdykoliv se mi stane, že jsem v depresi, stalo se mi samozřejmostí prosit Ježíše: „Pane, dej mi svoji radost!“ A mohu dosvědčit: vždy mi dá radost, a to ihned. V takových situacích mám dojem, že Ježíš přímo čeká na to, aby mi mohl dát svou radost.
A co je na této radosti zvláštní: dává mi neobyčejnou životní sílu, sílu, kterou nějaké stíny jen tak nezaženou. Touto radostí smutek roztaje jako sníh na jarním slunci. Vnitřní obšťastnění, které vyvolává, se dá těžko popsat. V nouzi, která mě potká, mě nikdy nenechá samu. Spíše vstupuje se svou radostí do mé lidské nouze.
Maria Loley(Světlo 7/2007)
KŘESŤANÉ - PŘEDVOJ BUDOUCNOSTI
Bylo by dobře, kdyby tomu tak bylo i v budoucnosti. Nikdy nebyla žádná osoba v dějinách tak milována a tak nenáviděna jako Ježíš Kristus. Za něho šli mučedníci na smrt, byli pronásledováni jeho bratři a učedníci a posíláni
do vyhnanství. Pro něho obětovali muži i ženy svou krev a proti němu byly psány knihy a manifesty. Pro něho někteří obětovali všechno, tělo, život, majetek, a proti němu mnozí udělali kariéru, uzavírali falešné kompromisy
a zraňovali své svědomí.
Ve skutečnosti se Kristus vymyká všem lidským modelům myšlení. Jeho království je bez hraničních patníků, bez letopočtů. Jeho erbem je Kříž, který je pro židy pohoršením a pro pohany k posměchu a dnes pro milé křesťany někdy obojí. Opravdu – otázka, kdo je Ježíš Kristus a co přináší, je dnes aktuálnější než kdykoliv předtím.
Náš svět je plný učitelů, plný žáků, plný škol. Všichni učitelé tohoto světa přicházejí zdola. Musí nejdříve sami studovat, než mohou začít vyučovat. Velcí zakladatelé náboženství, jako Buddha, Mohamed nebo Konfucius, přicházejí zdola, i přes vnitřní zkušenost své duše. Velcí přírodovědci, jako Newton, Max Planck nebo Albert Einstein, přicházejí zdola. Tvoří svou vědu z experimentů. Velcí filozofové, jako Platon, Aristoteles nebo Kant,přicházejí zdola. Tvoří svou vědu z rozumu. Velcí umělci, jako Mozart, Bach, Händel, přicházejí zdola, tvoří své umění z vlastní intuice.
Ježíš Kristus je něco jiného. Přichází shora. On je nový učitel plný moci. On přišel, aby vydal svědectví pravdě. Je mimo veškerou konkurenci, protože je jediný, který přichází shora, a oznamuje to, co viděl u Otce. On je Světlo ze Světla, pravý Bůh z pravého Boha, jak říká vyznání víry. Když otevře svá ústa, slyšíme slovo věčného Boha.
Kristus mezi všemi učiteli tohoto světa nemá obdoby. Proto nezaložil svou školu,nýbrž své následování. Není Bohem filozofů, nýbrž Bohem Abraháma,
Izáka a Jakuba. Proto nepotřebuje funkcionáře, ale učedníky. Nechce mít náboženské úředníky, nýbrž mučedníky. Nechce tichošlápky, nýbrž vyznavače. Potřebuje pro svou věc nejen teoretiky, nýbrž i mystiky, lidi, kteří ho nejen znají, ale kteří se s ním setkávají. Protože jeho věc není žádná věc, nýbrž On sám, Syn. „Milovaný, nenáviděný, ale málo známý,“ tak je nadepsán jeden teologický článek z prvního století. To by se o něm dalo říct
i v současnosti. Milovaný, nenáviděný, ale málo známý. Protože Ježíš nezaložil žádnou školu, nýbrž následování, je to chybný vývoj, když se z Církve stane obrovská škola a současně pedagogické zařízení, které má lidi naučit některým pravdám, některým poučkám.
Víra v Ježíše Krista má svůj pramen v události Božího vtělení, které je viditelné od jeslí v Betlémě až po prázdný hrob v Jeruzalémě. Místem setkání s Bohem v Ježíši Kristu nejsou proto dnes v prvé řadě univerzity, nýbrž autenticky slavená liturgie Církve. Před reflexí musí stát zkuše-
nost. V liturgii je to, co je nadsmyslové, učiněno smysly vnímatelné. Zde saháme po nebi a po všem, co je v něm. A nebe s nebeskými mocnostmi sestupuje na zem a dotýká se nás. On sestupuje k nám na dosah.
Neviditelné nebeské mocnosti chválí Boha spolu s námi na zemi. Zde odkládáme všechna intelektuální zúžení a počitky a vystupujeme s milostí skrze smysly představitelné společenství do communio sanctorum s Bohem,(přijímání svatých) Stvořitelem nebe a země. Boží andělé žasnou nad Bo-
žím ponížením a člověk žasne nad svým vlastním povznesením. Slovo sestoupilo k nám lidem, stalo se člověkem a bylo mezi námi přítomno neviditelně v Duchu a VIDITLNĚ VE SVÉM TĚLE A KRVI. A pak se vrátil k Otci zpět.
A s ním vystoupil i člověk a stal se božským. Kristus zanechal sám sebe ve své Církvi po všechny dny až do konce světa. Tato přítomnost Boží v Církvi není něco ideového, nýbrž je to existenciální událost.
Tato Boží přítomnost umožňuje opakovaná setkání s ním. Zde může člověk Boha ochutnat. Tento Bůh chutná stále více. Proto mizí všechno nechutenství a apatie k Bohu a k jeho světu. A člověk zažívá strhující fascinaci tohoto Boha. Kristus nám přinesl nejen zvěst o tomto Bohu. Přinesl jeho a sebe samého ve svém vtělení tak, že se ho můžeme dotýkat.
Když se podíváme na vzdělávací programy a témata v různých církevních zařízeních, vypadá to tak, že nevíme, jaká hodina udeřila.Dnes nejsou nejdůležitější detailní otázky, jako celibát, svěcení žen. To všechno je starý sníh z předvčerejšku. Dnes se jedná zcela vážně o otázku Boha
a o otázku Krista. Člověk nemůže vyrůst nad sebe, pokud věří jen sám v sebe. Potřebuje víru v Boha. Bůh je Existence. On je skutečně přítomný. On působí. Jedná a nese. Není pouze náš vzdálený původ a daleko před námi ležící cíl. Nikoliv. On nese moje přítomné bytí.
On nepřestal myslet na svůj světový stroj, protože údajně funguje sám. Svět je a zůstane jeho svět. Jeho doba je přítomnost, nikoliv minulost nebo budoucnost. On žije v ustavičné přítomnosti. On může skutečně jednat a skutečně jedná v tomto světě, v našem životě až do podrobností. Ruku na srdce: důvěřujeme mu zcela? Pak ovšem nemůžeme chodit po světě s tak utrápeným obličejem. Vidíme ho ještě jako skutečnost v kalkulaci našeho života? Pochopili jsme, že první deska Desatera obsahuje základní nárok Boha na lidský život?
My jsme jen tvorové, ale skuteční tvorové, to znamená, že
máme původ i budoucnost v Bohu. Nic se člověku nepřihodí náhodou, ani boj o naše bytí. Pochází z Boží stvořitelské lásky. Pod takovým nebem je možno žít. Je možno dýchat a rozvíjet se. To musí být hlavní témata našeho hlásání v Církvi. Naši věřící si opět musí být jisti svým vítězstvím, musí získat své sebevědomí. Nejsme přece posledním dovětkem středověku. Jsme předvoj budoucnosti, o které většina současníků nemá vůbec ponětí. Máme všechny důvody kráčet světem vzpřímeně se vztyčenou hlavou, nikoliv proto, že bychom byli lepší než ostatní lidé. Ale lepší je náš Bůh!